Meksika’nın dünyaca ünlü kadın ressamı Frida Kahlo 100 yaşında anılıyor

1907’de  Coyoacan’da, Macar  fotoğrafçı Wilhelm Kahlo ve Kızılderili asıllı Matilde Calderon Gonzales’in dört kızından üçüncüsü olarak dünyaya geldi. 6 Temmuz 1907 günü doğmuş olmasına rağmen, kendisi doğum tarihini, Meksika devriminin gerçekleştiği 7 Temmuz 1910 günü olarak ilan etmekle, yaşamının modern Meksika’nın doğuşuyla başlamış olmasını istemiştir. Bu sene 100. doğum yılında  Mexico Güzel Sanatlar Sarayı’nda sanatçının bütün önemli eserleri bu hafta sergilenmeye başladı. Frida’nın genellikle dünyanın çeşitli yerlerinde bulunan 354 tablosu, deseni, gravürü, mektupları, kendi ve yakınlarının fotoğrafları, Güzel Sanatlar Sarayı’nın 8 salonunda sergileniyor ve 19 Ağustosa kadar açık kalacakolan sergi  ilk kez bu kadar fazla sayıda eseri bir arada olacak.  Frida 6 yaşındayken geçirdiği çocuk felcinin sonucunda bir bacağı sakat kalan Frida, bu özrüyle başetmesini bilerek, genç kızlık çağında, dönemin en iyi eğitimini veren Ulusal Hazırlık Okulu’nda okudu. Bu okul, onu sanat, edebiyat, felsefe gibi alanlara yönlendirdi. 19 yaşında geçirdiği trafik kazası bütün hayatını değiştirdi. Okuldan eve dönerken bindiği otobüsün tramvayla çarpışması sonucu çok sayıda kişinin öldüğü kazada, trenin demir çubuklarından birisi Frida’nın sol kalçasından girip leğen kemiğinden çıktı.

Kazadan sonra tüm hayatı korseler, hastaneler ve doktorlar arasında geçen, omurgası ve sağ bacağında dinmeyen bir acıyla yaşayan, 32 kez ameliyat edilen Frida Kahlo, ailesinin teşviki ile sıkıntı ve acıdan kaçmak için resim yapmaya başladı.

Yatağının tavanındaki aynaya bakarak oto-portreler yaptı. 1927 yılı sonunda yürümeye başlayan Kahlo, bu dönemde sanat ve politika çevreleri ile yakınlaşmaya başladı ve 1929’da Meksika Komünist Partisi’ne üye oldu.

Sık sık sağlığı bozulan ve dayanılmaz acılarla başa çıkmak için bütün gücüyle resim yapan Frida, yalnız ülkesinde değil, Amerika ve Fransa’da sergiler açtı. 1938’de New York’ta açtığı sergi ona büyük ün getirdi, 1939’daki Paris sergisi ile övgüler topladı. 1943’te bir sanat okulunda öğretim üyeliğine başlayan Frida, sağlık durumu kötüleşmesine rağmen ders vermeyi sürdürdü. 1950’de omurgasındaki sorunlar nedeniyle hastaneye kaldırıldı ve 9 ay hastanede kaldı.

1953 yılı Nisan ayında Mexico City’de kişisel sergi açtı, Temmuz ayında ise sağ bacağı kesildi. Frida Kahlo, 13 Temmuz 1954’te, akciğer embolisi teşhisiyle son nefesini verdiğinde arkasında 70 tablo bıraktı. Resimlerinin büyük bölümü oto-portrelerden oluşan Frida’nın 70 tablosundan 50’si bugün, büyük bir Kahlo hayranı olan Madonna’nın koleksiyonunda bulunuyor.

Yaşamının büyük bir bölümünü yatakta başının üstünde duran, “gündüzlerinin ve gecelerinin celladı” olarak tanımladığı bir aynaya bakarak geçirdiği için sürekli oto-portre çizmiştir. Resimlerindeki ustalık, Pablo Picasso’ya bile “Biz onun gibi insan yüzleri çizmeyi bilmiyoruz” dedirtmiştir.

> RESSAMLAR RESİMLER kategorisinde yayınlandı. 1 Comment »

Bir Yanıt to “Meksika’nın dünyaca ünlü kadın ressamı Frida Kahlo 100 yaşında anılıyor”

  1. ESMA Says:

    BU İNSANI ÇOK SEVİYORUM. RESİME OLAN İLGİMİ İYİCE ARTTIRAN BİRİ. ONUN ÇİZİMLERİNDEKİ ANLAM BENİ ÇOK ETKİLİYOR. O BENCE EŞİ OLMAYAN BİRİ
    HERKES BİRBİRİNDEN ETKİLENİR AMA O KENDİ YARATICILIĞI SERGİLEYEN RESSAMLARDAN BİRİ…
    HUZUR İÇİNDE UYU FRİDA SEVENLERİN SENİ UNUTMAYACAK…


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: